WordPress jest jednym z najczęściej używanych systemów zarządzania treścią (CMS). Docelowo powstał po to, by wspierać blogi, ale dzięki jego funkcjonalności i intuicyjności jest używany również przez firmy projektujące strony www jako prosty i darmowy CMS.

 

Na początku ważna kwestia, ponieważ wiele osób ma problem z rozróżnieniem poszczególnych WordPressów. WordPress (w skrócie: WP) dostępny jest w dwóch formach – WordPress.org, czyli skrypt do pobrania i zainstalowania na serwerze, który jest rozwijany przez społeczność na zasadach open source (swobodny dostęp dla wszystkich użytkowników), i WordPress.com, czyli platforma blogowa, na której szybko można stworzyć bloga, który będzie miał adres www.mojblog.wordpress.com. Oba WP utrzymywane są i zarządzane do firmy Automaticc.

Co to jest CMS

CMS to specjalny system podpięty do strony internetowej, który umożliwia jej łatwą edycję i dodawanie treści. Odnosi się to głównie do kontentu, czyli tekstów, plików multimedialnych i grafik. W zależności od uprawnień użytkownika można modyfikować znacznie więcej – przykładowo administrator może zmieniać wygląd witryny, dodawać nowe sekcje, slidery, formularze kontaktowe itp. Jest to więc rodzaj panelu administracyjnego, tylko WordPress w tym przypadku jest bardzo przejrzysty i łatwy do opanowania, jego edytor wizualny do tekstów przypomina program Microsoft Word, co bardziej zaawansowani użytkownicy mogą dokonywać zmian w HTML.

WordPress dla stron firmowych

W naszym artykule skupiamy się na skrypcie, czyli CMS, który instalujemy na własnym serwerze, by móc dowolnie modyfikować treści, a nawet wygląd strony internetowej. To, co przemawia na korzyść WordPressa, to fakt, że skrypt jest rozwijany przez samą społeczność, pojawiają się ciągle nowe szablony, wtyczki i udoskonalenia.

 

Dzięki WordPressowi zbudujesz atrakcyjną i użyteczną stronę www, praktyczne sklepy on-line, estetycznego bloga i właściwie wszystko, co możesz nazwać witryną internetową. Skrypt jest ciągle rozwijany, co sprawia, że dostosowuje się do nowych trendów, a sama strona www postawiona na WP będzie responsywna (RWD), czyli działała poprawnie na wszystkich urządzeniach. Możesz również doskonale ją zoptymalizować pod wyszukiwarki internetowe i rozbudować dzięki dostępnym wtyczkom.

Nie jesteś ograniczony szablonami

Aby powstała strona na WordPressie, wystarczy poprawnie go zainstalować i skonfigurować. Potem należy dobrać szablon i ustawić wszystko zgodnie z potrzebami. W przypadku stron firmowych nie zalecamy korzystania z darmowych dostępnych szablonów – wiele już takich stron powstało w Internecie, nie wspominając, że prędzej są zarezerwowane dla osób prywatnych i blogerów, którzy nie mają środków, by zaprojektować własną stronę. Firma powinna się wyróżniać i mieć stronę dopasowaną pod biznes.

 

Dlatego strony firmowe wymagają już pomocy osoby projektującej strony i doświadczonego webmastera. Tylko w ten sposób zyskają unikalny layout i wsparcie osób, które projektują strony od A do Z i w razie konieczności pozmieniają dostępne WordPressowe funkcje pod konkretne potrzeby. Nie wspominając, że większość pluginów należy dostosować do szablonu, często należy ingerować w kod motywu i wtyczek – bez tego maile z formularza kontaktowego mogą się nie wysyłać, a menu nawigacyjne może przestać działa.

Korzyści przemawiające za WordPressem:

  1. Darmowy system, który jest bardzo rozbudowany i funkcjonalny.
  2. Można go używać w celach komercyjnych (licencja GNU).
  3. Łatwy w obsłudze.
  4. Możliwość zainstalowania własnego unikalnego szablonu.
  5. Możliwość rozbudowy strony o wtyczki i rozszerzenia. Na tę chwilę dostępnych jest ponad 50 tysięcy wtyczek!
  6. Bogata dokumentacja techniczna, dzięki czemu wszystko będzie działać poprawnie.
  7. Pozwala stworzyć stronę w oparciu o dobre praktyki projektowania i optymalizacji stron www.
  8. Jest ciągle aktualizowany i rozwijany.
  9. Jest systemem bezpiecznym – nawet kiedy hakerzy wyłapią lukę, zaraz jest to naprawione.

 

WordPress umożliwia stworzenie nawet najbardziej zaawansowanych stron firmowych. Dzięki niemu można łatwo i intuicyjnie nią zarządzać, jest przy tym zabezpieczona przed atakami z zewnątrz, a w każdej chwili można ją rozwinąć. WordPress jest idealny, jeśli zależy Ci na estetycznej, profesjonalnej i funkcjonalnej stronie www, która będzie poprawnie działała na wszystkich urządzeniach.

 

Nie masz strony www? Zleć ją profesjonalistom! Skontaktuj się z nami.

 

Podobne wpisy