W nowoczesnym webdesignie liczy się użytkownik, w końcu to dla niego projektujemy naszą stronę internetową i zależy nam, aby nie zniechęcił się po jednej wizycie, a nawet chętniej do nas wracał. Z pomocą przychodzi UX, który sprawia, że użytkownik ma same pozytywne wrażenia po kontakcie z naszą stroną www.

 

Dzięki pracy projektanta UX Twoja strona internetowa będzie estetyczna i intuicyjna, a korzystanie z niej będzie prawdziwą przyjemnością dla użytkownika (osoby przebywającej na stronie). Aby mówić w ogóle o UX, konieczna jest współpraca ludzi odpowiedzialnych za projekt – programistów, grafików, projektantów UX i menadżerów. Każda z tych osób ma wpływ na to, jak bardzo funkcjonalna będzie strona www, ale ich cel jest jeden: działają z myślą o potrzebach użytkownika.

Czym jest User Experience (UX)

UX to skrót od User Experience, co oznacza doświadczenia użytkownika z korzystania produktu interaktywnego. Zgodnie z definicją Oxford Journal Interacting With Computers celem UX jest poprawienie satysfakcji i lojalności klientów dzięki łatwości obsługi i przyjemności w interakcji z produktem. Najczęściej o UX mówimy w odniesieniu do technologii IT, a konkretnie w odniesieniu do interakcji na linii człowiek-komputer. Samo pojęcie było już znane w latach 70. XX wieku.

 

Na nowoczesny webdesign składa się właśnie projektowanie user experience (UXD), co oznacza, że zwraca się szczególną uwagę na to, aby interakcja ze stronami internetowymi (lub aplikacjami) przyniosła użytkownikowi same pozytywne wrażenia. Dlatego też strona www powinna być dla niego atrakcyjna, a przede wszystkim funkcjonalna, aby bez problemu się po niej poruszał i odnajdywał potrzebne mu informacje.

 

Chodzi więc o to, że projektujemy stronę www dla kogoś, a nie dla siebie, i zależy nam na tym, aby ten „ktoś” miał same dobre wrażenia przy kontakcie z nami. Takie podejście opiera się na maksymalnym zorientowaniu na użytkownika i mamy z nim do czynienia również w marketingu, na przykład przy obsłudze klienta.

 

 

Warto przy tym wiedzieć, że UX to nie jest projektowanie interfejsu, czyli UI User Interface. Często oba te pojęcia są mylone, gdy UX odnosi się bardziej do psychologii, marketingu grafiki i designu, a w UI często utożsamiane jest z grafiką.

 

Strategią dla UX jest poznanie użytkownika, analiza klienta i konkurencji, ustalenie struktury produktu i rozwój kontentu, jest to więc kreatywny i analityczny proces. UI natomiast jest bardziej techniczny i wyznacza styl przewodni, dobiera grafiki i obrazu, dba o branding wizualny, proponuje i wdraża układ. Najprościej rzecz ujmując, UI to wszystko to, co widzisz na stronie internetowej, a UX to wybór i zaplanowanie tego, co dla użytkownika jest najważniejsze. Obie te strategie się uzupełniają i są tak samo ważne, a dzięki współpracy projektanta UI i projektanta UX powstają świetne i funkcjonalne strony internetowe.

Zadanie UX design

Jak już wspomnieliśmy, zadaniem UX design jest całkowicie skupienie się na użytkowniku, a konkretnie na tym, co robi lub może robić na stronie, oraz w jaki sposób to robi. UX ma za zadanie usprawnić stronę internetową w taki sposób, aby ułatwić komunikację na linii użytkownik-produkt, w efekcie więc sprawia, że witryna staje się bardziej przyjemna i intuicyjna dla przeciętnego użytkownika.

 

UX design to sprawienie, by użytkownik:

  • czuł się komfortowo i rozumiał, jak witryna działa
  • wiedział, co oznaczają poszczególne ikony, komunikaty i efekty dźwiękowe
  • odebrał poprawnie charakter witryny (profesjonalny, humorystyczny, ekspercki, blog itd.)
  • odnalazł wszystkie potrzebne informacje
  • wyniósł z kontaktu ze stroną same pozytywne wrażenia

 

To zadanie nie będzie możliwe bez udziału samego użytkownika, dlatego jednym z narzędzi UX są testy z użytkownikami. Innymi narzędziami są mapowanie, projektowanie interakcji, architektura informacji strategia treści. Udane UX oznacza, że zrozumieliśmy, kim są nasi użytkownicy, i wiemy, co sprawia, że czują się dobrze na naszej witrynie, oraz co mają nadzieję osiągnąć dzięki niej.

 

User Experience to złożony proces, który musi uwzględnić wiele czynników. Wymaga szerokiego spojrzenia na projektowanie stron internetowych. Co istotne, UX może wkroczyć w każdym momencie, na każdym etapie projektowania strony www, ale najlepiej, jak już na samym początku mamy potrzebne informacje, aby stworzyć stronę idealną dla użytkownika końcowego.

 

 

Nie wiesz, czy Twoja witryna jest przyjazna i użyteczna dla użytkownika? Nasze strony takie są! Skontaktuj się z nami.

Podobne wpisy