Strona internetowa: Od czego zacząć? Co należy przygotować?

Myślisz o własnej stronie internetowej? Nie wiesz, jak się do tego zadania zabrać? Od czego zacząć? Czego potrzebujesz? Podpowiadamy!

Zakładamy, że doskonale wiesz, jaką stronę chcesz, jak powinna wyglądać i jakie mniej więcej powinna mieć funkcje. To jest kluczowe! Przed zrobieniem pierwszego kroku w kierunku zlecenia wykonania strony www powinieneś najpierw określić, chociaż w podstawowym zakresie, jaka ta strona powinna być. Jeśli nie masz pomysłu, sięgnij po inspiracje, to jest zacznij przeglądać inne strony internetowe, a na pewno jakieś ogólne pojęcie Ci się wyklaruje. Dopiero potem możesz przystąpić do dalszego etapu, jakim jest szukanie podwykonawcy.

Na początku jest brief

Teraz czas na brief. Wypełnij i prześlij zapytanie ofertowe do agencji zajmującej się tworzeniem stron www. Jeśli nie wiesz, jak powinno wyglądać takie zapytanie, poproś potencjalnego podwykonawcę o podesłanie briefu do uzupełnienia. Każda profesjonalnie działająca firma powinna posiadać taki dokument i od tego powinna rozpoczynać rozmowy o współpracy przy projektowaniu i budowaniu strony internetowej.

Opisz w nim wszystko, co powinno się znaleźć na Twojej stronie www, takie jak: jakie funkcje powinna mieć, jakie masz potrzeby, po co Ci ta strona, czy ma mieć jedną, czy kilka wersji językowych. Pokaż podwykonawcy strony konkurencji, które szczególnie Ci się podobają. Wskaż wyraźnie, co zdecydowanie Ci się nie podoba. Im więcej informacji napiszesz, tym łatwiej będzie dopasować rozwiązania i dobrać odpowiednie szablony do Twoich potrzeb.

Niezbędne materiały do wykonania strony www

Teksty. Powinieneś zostać poproszony o odpowiedź na pytanie, czy posiadasz materiały w postaci tekstów na stronę, czy będziesz je tworzył samodzielnie, czy może potrzebna Ci pomoc fachowego copywritera. Tutaj bardzo istotne, czy Twój podwykonawca jest w stanie zaproponować Ci taką usługę. Jeśli nie, to szukaj takiego, który działa kompleksowo.

Zdjęcia i obrazy. Kolejna bardzo ważna kwestia to materiały graficzne i zdjęcia na stronę. Musisz określić, czy je posiadasz, ewentualnie, czy będziesz je w stanie dostarczyć. To również jest bardzo istotny element każdej strony www. Jeśli nie masz takich materiałów, możesz poprosić o zakup zdjęć w Twoim imieniu podwykonawcę lub o ich pobranie z darmowych stocków. Tego ostatniego nie zalecamy. Rekomendujemy wykonanie autorskich zdjęć przez profesjonalnego fotografa, dzięki czemu Twoja strona będzie jedyna w swoim rodzaju i wyróżniała się na tle stron z oklepanymi zdjęciami stockowymi. Oczywiście, nie w każdym przypadku fotograf się sprawdzi, ale w miarę możliwości postaw na oryginalne i autorskie zdjęcia.

Domena i serwer. Poinformuj podwykonawcę, czy posiadasz już domenę, czy masz hosting, czy potrzebujesz wsparcia w tym zakresie.

Termin wykonania. Zaplanuj, kiedy chciałbyś, aby strona była gotowa. Poinformuj o terminie swojego podwykonawcę, gdyż być może zakres prac dla Twojego projektu wykracza poza zakładane ramy czasowe. Podwykonawca powinien określić, ile czasu zajmie mu przygotowanie Twojej witryny do pierwszego podglądu. Nie jest jednak w stanie określić, ile czasu potrwa całościowo jej budowa; nie wie, ile czasu zajmie Ci np. dosłanie brakujących materiałów, sprawdzenie strony pod kątem merytorycznym i funkcjonalnym, spisanie swoich uwag do projektu, akceptacja wprowadzonych zmian. To wszystko należy uwzględnić przy ostatecznym terminie oddania strony.

I pamiętaj, jeśli decydujesz się na taką ważną rzecz jak nowa strona www, która będzie później Twoją wizytówką w Sieci i zapewne posłuży Ci przez kilka lat, musisz poświęcić jej budowie trochę czasu. Przygotuj się do tego, sprawdź swoje zasoby. A potem do dzieła!

 

Jeżeli poszukujesz agencji, która wykona dla Ciebie estetyczną i funkcjonalną stronę internetową, dobrze trafiłeś! Zapraszamy do kontaktu.

Podobne wpisy